Raport Business Centre Club:
Jakich zmian w prawie pracy oczekują pracodawcy w związku z epidemią COVID-19?
Przedsiębiorcy w czasie kryzysu potrzebują nie tylko wsparcia finansowego, ale także nowych, odpowiednich rozwiązań prawnych. Zapewnienie działalności firm i ograniczenie ryzyka wzrostu bezrobocia wymusza uchwalenia przepisów, które będzie można stosować w sytuacjach awaryjnych, takich jak pandemia COVID-19. Raport Business Centre Club zawiera wskazówki dotyczące pożądanych zmian w prawie pracy.
Wsparcie pozafinansowe ma dla przedsiębiorców podobną wagę jak subwencje, mikropożyczki i zwolnienia ze składek na ZUS. Szybkie reagowanie na zmiany wywołane pandemią i lockdownem jest uzależnione od elastyczności przepisów. W tym zakresie kluczowego znaczenia nabiera lepsze dostosowanie prawa pracy do warunków gospodarki funkcjonującej w stanie częściowego zamrożenia. Uelastycznienie tych przepisów dla ponad połowy przedsiębiorców (56,83%) jest równie ważne jak wsparcie finansowe.
Dobrym rozwiązaniem byłoby opracowanie regulacji, które uruchamiałyby się w sytuacjach kryzysowych. Trzy najważniejsze postulaty przedsiębiorców w tym zakresie dotyczą bezpieczeństwa i higieny pracy, są nimi uruchomienie punktów testowych na COVID-19, możliwość kierowania pracowników na testy przez pracodawców oraz uregulowanie zasad pracy zdalnej. Inne pożądane zmiany obejmują m. in. wydłużenie okresów rozliczeniowych, przymusowe udzielanie pracownikowi urlopu wypoczynkowego i zmianę rozkładu czasu pracy.
Przedsiębiorcy jako ostateczność traktują z kolei uelastycznienie przepisów dotyczących redukcji zatrudnienia, ponieważ ich celem jest przede wszystkim zapewnienie funkcjonowania firm i obrona miejsc pracy. Zmiany w przepisach prawa pracy mają pomóc w utrzymaniu działalności przedsiębiorstw i przeciwdziałaniu wzrostowi bezrobocia, nawet jeśli czasowo wiązałoby się to z obniżaniem kosztów pracy, np. poprzez obniżkę wynagrodzenia pracownika, ale z zachowaniem płacy minimalnej.
Joanna Torbé – autor raportu
Adwokat, zajmuje się zagadnieniami związanymi z prawem pracy, nie tylko krajowym, ale również zagranicznym oraz badaniami rynku pracy. Jest ekspertem BCC ds. prawa pracy, zatrudniania cudzoziemców i ubezpieczeń społecznych. Pełni funkcję przewodniczącej Zespołu Roboczego ds. Legalizacji Pobytu i Zatrudniania Cudzoziemców przy Rzeczniku MiŚP.