Polski Fundusz Rozwoju przedstawił założenia programu Tarcza Finansowa PFR 2.0. Jego celem jest pomoc finansowa dla polskich firm. Mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa mogą składać wnioski o pomoc do 28 lutego br.
Do rozdzielenia pomiędzy trzy rodzaje firm jest 13 miliardów zł. PFR zapewnia, że podobnie jak w przypadku pierwszej Tarczy Finansowej, udzieli wsparcia szybko, w prosty i bezpieczny sposób za pośrednictwem systemu przygotowanego przez PFR i banki.
Tarcza Finansowa PFR 2.0 to program, którego celem jest pomoc finansowa dla firm z branż, które musiały ograniczyć lub zawiesić działalność w związku z sytuacją epidemiologiczną związaną z COVID-19.
Do czwartku, 18 lutego br., PFR szacował, że wsparcie wypłacone za pośrednictwem banków przekroczyło 5,9 mld zł (dokładnie wyniosło 5 952 586 360 zł). Z programu Tarczy Finansowej 2.0 skorzystało 39 956 mikro, małych i średnich firm, które łącznie zatrudniają 261 752 pracowników.
System weryfikacji wniosków Tarczy Finansowej PFR 2.0 automatycznie sprawdza, czy przedsiębiorca przesłał do Urzędu Skarbowego deklarację rozliczenia podatków, np. JPK-V7M lub JPK-V7K za grudzień 2020 r. W przypadku braku tego rozliczenia w bazach danych US, system tymczasowo wstrzymuje wniosek i przez okres maksymalnie 7 dni roboczych sprawdza codziennie dostępność deklaracji. Najpóźniej po upływie tego okresu, PFR podejmuje decyzję na podstawie dostępnych danych.
Zastosowanie tej procedury może skutkować tym, że decyzja zostanie wydana w inny dzień niż najbliższy dzień roboczy po złożeniu wniosku do PFR. Dlatego przypominamy przedsiębiorcom, aby przed złożeniem wniosku o pomoc w ramach Tarczy Finansowej PFR złożyli deklarację JPK-V7M lub JPK-V7K, a następnie odczekali co najmniej 7 dni ze złożeniem wniosku, co pozwoli na jego przetworzenie w systemach US, a następnie bezzwłoczną weryfikację przez PFR.
Więcej na stronie Polskiego Funduszu Rozwoju