Raport Business Centre Club:
Potrzeby edukacyjne przedsiębiorców w okresie po epidemii COVID-19
Pozyskiwanie know-how z obszarów zarządzania, prawa i psychologii zwiększy szanse firm na przetrwanie obecnego kryzysu gospodarczego. W programach rozwoju kompetencji powinni uczestniczyć nie tylko menedżerowie, ale także jak największa liczba pracowników niższych szczebli. Część pracodawców może zdecydować się na outsourcing funkcji wymagających specjalistycznej, nowej wiedzy.
Będący skutkiem pandemii COVID-19 kryzys pokazuje, że wiedza odgrywa kluczową rolę w dostosowywaniu się przedsiębiorstw do działalności w warunkach obostrzeń. W tej sytuacji pomnażanie kapitału intelektualnego ma zasadnicze znaczenie dla rozwoju i przetrwania firm. Z przeprowadzonego przez Business Centre Club badania „Potrzeby edukacyjne przedsiębiorców” wynika, że 87% przedsiębiorców dostrzega potrzebę uzupełnienia wiedzy i rozbudowy kompetencji.
Największe zapotrzebowanie na wiedzę istnieje w obszarach zarządzania (42%), prawa (35%) i psychologii (29%). Jedna piąta przedsiębiorców wskazała także na potrzebę uzupełnienia know-how w zakresie technologii, finansów, sprzedaży i marketingu. Wyniki te odzwierciedlają skalę wyzwań związanych nie tylko z pracą zdalną oraz reorganizacją procesów produkcji i sprzedaży, ale także z częstymi zmianami przepisów prawa oraz zmianami w funkcjonowaniu społeczeństwa.
Pandemia COVID-10 wpłynęła także na sposób przyswajania wiedzy i rozwijania kompetencji. Choć największe znaczenie nadal ma literatura fachowa (52%), to zauważalnie wzrosła popularność zdalnych szkoleń oraz zdalnych konsultacji ze specjalistami. Pozyskiwanie nowej wiedzy może być jednak utrudnione ze względu na brak czasu (49%) i niedostatek środków finansowych (35%). Oznacza to konieczność zmian w obszarze zarządzania oraz przesunięcia części środków w budżetach firm na cele edukacyjne.
Katarzyna Lorenc – autor raportu
Przewodniczącą Grupy HR BCC, ekspertka BCC ds. rynku pracy i efektywności zarządzania, wiceprzewodnicząca Wojewódzkiej Rady Rynku Pracy, członkini zespołu prawa pracy RDS. Prezeska BIZYOU. Tworzy oraz propaguje nagradzane usługi i rozwiązania, które budują efektywne i przyjazne środowiska pracy. Prowadzi szereg badań nad efektywnością pracy, siłą i odpornością oraz rynkiem pracy m.in. badania skutków COVID-19 i rządowych decyzji dla firm.