Wielowymiarowy charakter zagrożeń związanych z obecnym kryzysem sprawia, że walkę o przezwyciężenie jego skutków należy powiązać z działaniami na rzecz systemowej poprawy pozycji przedsiębiorców. Konieczne będą także zmiany prawne, w ramach których ujęte zostaną nowe zagadnienia związane choćby z pracą zdalną. Osiągnięcie rezultatów będzie pracochłonne, ale Business Centre Club posiada niezbędne kompetencje, np. w zakresie legislacji, do urzeczywistnienia tego celu.
Z przeprowadzonego przez Business Centre Club badania wynika, że największym wyzwaniem będzie dalsze wzmacnianie pozycji przedsiębiorców (94,1% odpowiedzi „Zdecydowanie tak” i „Raczej tak”) oraz przygotowanie kolejnych propozycji legislacyjnych w celu łagodzenia skutków kryzysu (91,9%).
Skomplikowany charakter wyzwań stojących przed Business Centre Club oznacza konieczność nasilenia bieżącej aktywności w obronie praw przedsiębiorców oraz działań w zakresie tworzenia przejrzystych rozwiązań prawnych na przyszłość. Konieczna będzie także kontynuacja działań Klubu służących poszerzaniu swobody działalności gospodarczej (78,4%).
Kolejne wyzwanie dotyczy pomocy w pozyskiwaniu dodatkowych funduszy z Unii Europejskiej (83,2%) przeznaczonych na walkę ze skutkami kryzysu. Z zadaniem tym wiąże się również konieczność prowadzenia rzetelnej polityki informacyjnej dotyczącej korzyści wynikających z członkostwa Polski w Unii Europejskiej.
Wśród pozostałych wyzwań znalazły się kwestie związane z kształtowaniem rzeczywistości gospodarczo-prawnej po zakończeniu kryzysu. Część środków służących dostosowaniu się przedsiębiorstw do zmieniających się warunków (np. nowe sposoby organizacji pracy) znajdzie odzwierciedlenie w aktach prawnych, w związku z czym szczególnego znaczenia nabierają kompetencje BCC w zakresie legislacji, lobbingu i dialogu społecznego.
Wzrost obciążeń fiskalnych od początku 2021 roku po raz kolejny przypomina o postulatach przedsiębiorców dotyczących dalszej deregulacji i odbiurokratyzowania gospodarki. Działania te będą sprzyjać także integrowaniu środowiska wokół wspólnych postulatów. Jest to zarazem szansa na wzmocnienie siły głosu przedsiębiorców w konsultacjach ze stroną rządową, np. na forum Rady Dialogu Społecznego.