Raport Business Centre Club:
Różnice w postrzeganiu rynku pracy i rozwoju kariery przez pracowników i pracodawców
Stabilność zatrudnienia ma fundamentalne znaczenie dla działalności przedsiębiorstw. Wpływa
na możliwości wytwórcze, jakość produktów i usług, potencjał rozwojowy, a także relacje z otoczeniem biznesowym. W związku z luką demograficzną oraz strukturalną luką kompetencyjną (pracownicy oferują inne umiejętności niż te, których potrzebują pracodawcy), od kilku lat firmom trudno jest pozyskać i zatrzymać u siebie pracowników.
W wielu segmentach rynku mamy do czynienia z rynkiem pracownika. Przedsiębiorcy rywalizują ze sobą ofertami pracy, budując markę pracodawcy, tworząc przyjazne miejsca pracy, dopasowując styl zarządzania do oczekiwań nowych pokoleń. Mimo to pracownicy coraz chętniej zmieniają pracę.
Celem badania jest wskazanie istotnych różnic w postrzeganiu zatrudnienia między pracodawcami
i pracownikami, które wpływają na trwałość relacji między pracodawcą a pracownikiem. Dotyczy to zarówno procesu rekrutacji, jak i przedłużania stosunku pracy. Rozbieżności w oczekiwaniach związanych z pracą mogą istotnie wpływać na efektywność rynku pracy, powodować rozczarowania, generować straty czasu i energii obu stron. Chcąc uniknąć fali odejść pracowników, można podjąć działania zapobiegawcze po stronie pracodawców, pracowników oraz regulacji prawnych. Przybliżenie stanowisk stron na rynku pracy sprzyja negocjacjom oraz budowaniu warunków, w których pracodawcy i pracownicy mogą realizować swoje cele.
Katarzyna Lorenc – autorka raportu
Przewodniczącą Grupy HR BCC, ekspertka BCC ds. rynku pracy i efektywności zarządzania, wiceprzewodnicząca Wojewódzkiej Rady Rynku Pracy, członkini zespołu prawa pracy RDS. Prezeska BIZYOU. Tworzy oraz propaguje nagradzane usługi i rozwiązania, które budują efektywne i przyjazne środowiska pracy. Prowadzi szereg badań nad efektywnością pracy, siłą i odpornością oraz rynkiem pracy m.in. badania skutków COVID-19 i rządowych decyzji dla firm.