Raport Business Centre Club:
Gotowość cyfrowa przedsiębiorstw
Okres pandemii COVID-19 wymusił na pracodawcach wprowadzanie poważnych zmian w zakresie cyfryzacji i organizacji pracy. Zmiany dotknęły szeregu obszarów, począwszy od kwestii technicznych
procesu pracy, na zmianach dotyczących organizacji i form zatrudnienia skończywszy.
Na szczeblu UE zawarte zostało w czerwcu 2020 r. Porozumienie Ramowe Europejskich Partnerów Społecznych w sprawie cyfryzacji. Partnerzy społeczni z krajów Wspólnoty oczekują zaangażowania w kluczowe obszary cyfryzacji: inwestycje technologiczne, szkolenia (inwestycje w umiejętności) oraz zapewnienie warunków do cyfrowej transformacji. Merytoryczny dialog ze strony BCC powinno poprzedzać ustalenie jaki jest obecny stan cyfryzacji przedsiębiorców oraz jakie są ich plany względem cyfrowej transformacji – tak aby zaproponowane następnie mechanizmy cyfryzacji były odpowiednie i dopasowane do potrzeb polskich firm.
Niniejsze badanie pozwoli pozyskać rzetelną wiedzę na temat stanu digitalizacji przedsiębiorstw oraz ich potrzeb w zakresie cyfrowej transformacji. Zdobyta wiedza pozwoli w ich imieniu na dialog, wysuwanie postulatów i pomysłów, które odpowiadają rzeczywistym potrzebom biznesu. Aby proponować adekwatne rozwiązania, najpierw należy ustalić, jakiego rodzaju wsparcia w procesach cyfryzacji oczekują sami przedsiębiorcy, jaki jest ich rzeczywisty potencjał do wprowadzania tych zmian oraz z jakimi barierami mierzą się firmy w trakcie wspinania się na wyższy poziom digitalizacji.
Emil Muciński – autor raportu
Specjalizuje się w tematyce gospodarczej, komunikacji i public relations. Posiada doświadczenie w planowaniu strategii komunikacyjnej i lobbingowej, zarządzaniu projektami, tworzeniu analiz gospodarczych, materiałów prasowych oraz badań ankietowych. Od 10 lat prowadzi własną działalność gospodarczą.
Koordynator merytoryczny w projektach: „Wzmocnienie potencjału ekspertów ZP BCC”, realizowanego w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego oraz „Lepsze Prawo”, realizowanego przez Związek Pracodawców BCC w ramach działania Usprawnienie procesu stanowienia prawa Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój, realizowanego we współpracy z Kancelarią Prezesa Rady Ministrów; ekspert ds. komunikacji w projekcie „Branżowi Liderzy Zmian” realizowanego ze środków EFS w ramach poddziałania 2.1.2 PO Kapitał Ludzki.