Raport Business Centre Club:
Gotowość pracowników i pracodawców na jawność wynagrodzeń w organizacjach
Unia Europejska proponuje rozwiązania zwiększające powszechną dostępność do wiedzy o wynagrodzeniach w firmach m.in. poprzez publikowanie widełek płac w ogłoszeniach o pracę.
Podawanie takich informacji nie pozostaje bez wpływu na rynek pracy oraz sposób zachowywania się pracodawców i pracowników na etapie naboru i negocjacji. Dla polskich przedsiębiorców przygotowanie do tych zmian ma kluczowe znaczenie z uwagi na ogromny wpływ ekonomiczny, jak również wizerunkowy. Ważne jest uwzględnienie perspektyw wszystkich stron dialogu społecznego.
Z jednej strony istnieje konieczność zachowania spójności z prawem unijnym, z drugiej należy uwzględnić rzeczywistość społeczną i ekonomiczną polskich przedsiębiorstw. Dlatego na kwestię trzeba patrzeć z głębokim zrozumieniem gotowości pracodawców i pracowników: korzyści i zalet, jak również niepokojów i zagrożeń, które znajdują w rozwiązaniach związanych z transparentnością wynagrodzeń.
Temat wynagrodzeń pozostaje kwestią wrażliwą społecznie nie tylko w skali kraju czy branży.
Niewłaściwe prowadzenie spraw wynagrodzeń potrafi zdestabilizować nawet najbardziej rentowne przedsiębiorstwo. W czasie wojny o pracownika zarówno już zatrudnionego, jak i tego do zrekrutowania,
firmy potrzebują dbać o swój wizerunek dobrego, uczciwego pracodawcy. Wymusza to aktualizację systemów wynagrodzeń, by nadążały za zmianami na rynku pracy, zapewniały przejrzystość i sprawiedliwość. Równocześnie zmiany w podchodzeniu do wynagrodzeń wymagają rozwagi i stopniowego działania, by nie odbiły się negatywnie na rachunku ekonomicznym firm.
Katarzyna Lorenc – autorka raportu
Przewodniczącą Grupy HR BCC, ekspertka BCC ds. rynku pracy i efektywności zarządzania, wiceprzewodnicząca Wojewódzkiej Rady Rynku Pracy, członkini zespołu prawa pracy RDS. Prezeska BIZYOU. Tworzy oraz propaguje nagradzane usługi i rozwiązania, które budują efektywne i przyjazne środowiska pracy. Prowadzi szereg badań nad efektywnością pracy, siłą i odpornością oraz rynkiem pracy m.in. badania skutków COVID-19 i rządowych decyzji dla firm.