Raport Business Centre Club:

Jakiego zaplecza potrzebują agencje pracy, aby pomagać w walce z kryzysem gospodarczym?

Nasilenie współpracy agencji pracy z urzędami to dobry sposób na walkę z bezrobociem rosnącym wskutek pandemii COVID-19. Obecne bariery prawne i pozaprawne utrudniają jednak realizację wspólnych projektów, co oznacza konieczność wdrożenia nowych regulacji. Takie rozwiązanie przyniesie korzyści wszystkim podmiotom rynku pracy i ułatwi przezwyciężenie skutków obecnego kryzysu.

raport-bcc-jakiego-zaplecza-potrzebuja-agencje-pracy-aby-pomagać-w-walce-z-kryzysem-gospodarczym

Kryzys gospodarczy wywołany przez pandemię COVID-19 zachwiał pozycją podmiotów rynku pracy. Trzy czwarte firm szkoleniowych i agencji pracy boleśnie odczuło spadek przychodów, a w przypadku dwóch trzecich zmniejszyły się możliwości organizacyjne dotyczące pozyskiwania i realizacji zleceń. To zła wiadomość, bo działalność instytucji tego typu – zarówno prywatnych, jak i państwowych – wpływa na kształt rynku pracy, co nabiera ogromnego znaczenia w sytuacjach takich jak obecny kryzys pandemiczny.

raport_4Jeśli agencje pracy i firmy szkoleniowe mają wziąć aktywny udział w walce z bezrobociem, władze powinny opracować regulacje ułatwiające ich funkcjonowanie. Z badania „Jakiego zaplecza potrzebują agencje pracy, aby pomagać w walce z kryzysem gospodarczym?”, przeprowadzonego przez Business Centre Club, wynika, że największymi problemami są problematyczne przepisy (81%), trudności w kontaktach z urzędami (73%) oraz niska jakość kandydatów do pracy pozostających w ofercie urzędów pracy (72%).

Wdrożenie nowych przepisów oraz usunięcie barier przyniesie korzyści nie tylko instytucjom rynku pracy, ale także przedsiębiorcom oraz państwu. Sytuację poprawiłoby także zapraszanie agencji pracy do przetargów (85%) oraz stworzenie centralnej bazy danych zawierającej informacje na temat na rynku pracy i rynku szkoleniowego (83%). Z przygotowanego przez BCC raportu wynika, że w przypadku wdrożenia pożądanych zmian we współpracę z urzędami zaangażowałoby się dwukrotnie więcej respondentów. Obecnie w takich projektach uczestniczy zaledwie 17% ankietowanych.


Joanna Torbé – autor raportu

Adwokat, zajmuje się zagadnieniami związanymi z prawem pracy, nie tylko krajowym, ale również zagranicznym oraz badaniami rynku pracy. Jest ekspertem BCC ds. prawa pracy, zatrudniania cudzoziemców i ubezpieczeń społecznych. Pełni funkcję przewodniczącej Zespołu Roboczego ds. Legalizacji Pobytu i Zatrudniania Cudzoziemców przy Rzeczniku MiŚP.