Raport Business Centre Club:

Zatrudnienie cudzoziemców w czasie COVID-19

Pandemia COVID-19 przyczyniła się do zmniejszenia zapotrzebowania na pracę cudzoziemców w Polsce. Konieczność oszczędności w przedsiębiorstwach skutkowała redukcją zatrudnienia, która dotknęła głównie pracowników z sektorów produkcji i usług. Z raportu przygotowanego przez Business Centre Club wynika jednak, że większość polskich przedsiębiorców planuje zatrudnienie cudzoziemców w najbliższych miesiącach.

zatrudnienie-cudzoziemcow-w-czasie-covid-19

Z raportu „Zatrudnienie cudzoziemców w czasie COVID-19” wynika, że w czasie pandemii zmniejszyło się zapotrzebowanie na produkty i usługi oferowane przez 52% respondentów. Spadek popytu, będący skutkiem obecnego kryzysu, najmocniej uderzył w handel (73%), a także w branżę usługową (55%) i produkcyjną (45%). Potrzeba oszczędności doprowadziła do redukcji zatrudnienia. Największą grupę zwalnianych osób stanowili pracownicy produkcyjni (53%), a następnie pracownicy związani z branżą usługową (27%) oraz pracownicy biurowi (7%).

Według danych Głównego Urzędu Statystycznego, w marcu i kwietniu 2020 roku, czyli w pierwszych miesiącach pandemii, liczba cudzoziemców przebywających w Polsce zmniejszyła się o 223 tys. (o 10,1% w porównaniu z końcem lutego). Z badania Business Centre Club wynika jednak, że większość przedsiębiorców zamierza zatrudnić cudzoziemców w przyszłości. Co ważne, 68% ankietowanych uważa, że wszyscy pracownicy powinni mieć równy dostęp do rynku pracy niezależnie od obywatelstwa, podczas gdy 28% twierdzi, że pierwszeństwo w tym zakresie powinni mieć polscy obywatele.

Jeśli chodzi o narodowość cudzoziemców zatrudnianych w Polsce, na pierwszym miejscu są obywatele Ukrainy (93% firm zatrudniających pracowników z zagranicy), a następnie Białorusini (46%), Rosjanie (14%) i Turcy (6%). Polskie firmy poszukują przede wszystkim pracowników fizycznych (np. operatorzy maszyn, spawacze, lakiernicy), a także pracowników sektora IT. Z drugiej strony, aż 70% ankietowanych wskazało, że problemem jest nielegalne zatrudnianie cudzoziemców przez inne firmy, które dzięki temu obniżają ceny towarów i usług, co zagraża pozycji rynkowej tych przedsiębiorców postępujących zgodnie z prawem.


Joanna Torbé – autor raportu

Adwokat, zajmuje się zagadnieniami związanymi z prawem pracy nie tylko krajowym, ale również zagranicznym oraz badaniami rynku pracy. Jest ekspertem BCC ds. prawa pracy, zatrudniania cudzoziemców i ubezpieczeń społecznych. Pełni funkcję przewodniczącej Zespołu Roboczego ds. Legalizacji Pobytu i Zatrudniania Cudzoziemców przy Rzeczniku MiŚP.